ZASADY UDOSTĘPNIANIA DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ
Prawo dostępu do dokumentacji medycznej pacjenta ma sam pacjent, jego przedstawiciel ustawowy oraz osoba upoważniona do dokumentacji medycznej pacjenta.
DOKUMENTACJA MEDYCZNA MOŻE ZOSTAĆ UDOSTĘPNIONA:
- do wglądu w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych
- poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów, kopii lub wydruków
- poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po jej wykorzystaniu, na żądanie uprawnionych organów władzy publicznej lub sądów powszechnych.
W CELU OTRZYMANIA DOSTĘPU DO DOKUMENTACJI NALEŻY:
- Złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej w Rejestracji Przychodni.
- Przy odbiorze dokumentacji medycznej potwierdzić swoją tożsamość dowodem osobistym lub innym dokumentem urzędowym ze zdjęciem.
- W przypadku, gdy o udostępnienie dokumentacji wnioskuje osoba upoważniona przez pacjenta, przy odbiorze kopii dokumentacji medycznej należy przedstawić pisemne upoważnienie podpisane przez pacjenta lub powołać się na upoważnienie udzielone przez pacjenta znajdujące się w dokumentacji medycznej Przychodni oraz potwierdzić tożsamość osoby odbierającej kopię dokumentacji medycznej dowodem osobistym lub innym dokumentem urzędowym ze zdjęciem.
OPŁATY:
- Za sporządzenie wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku dokumentacji medycznej pobierana jest opłata, zgodnie z obowiązującym cennikiem. Pierwsza kopia udostępniana jest bez opłaty .
- Wgląd do dokumentacji medycznej w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych, po uprzednim uzgodnieniu terminu, jest bezpłatny.
TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY
Bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie do 7 dni roboczych od daty złożenia wniosku.